Skip to content

115 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1930

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block33.02
Lot38.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class28
Description2SST1G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,224
Acreage50.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$375,000
85%
Improvement Value:$67,800
15%
Total Assessment$442,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,792+5.9%
2024$11,132+3.1%
2023$10,800+0.8%
2022$10,716+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,224DeedBook 6463, Page 402Recorded11/9/2021

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5233, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1930