Skip to content

280 Nassau StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1880

Last Sale Price
$1,495,000
Last Sale Date
Nov 15, 2011

Property Information

Block33.03
Lot61
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class21
Description2 1/2S F G2
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,028
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,000
40%
Improvement Value:$792,400
60%
Total Assessment$1,321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,965+5.9%
2024$33,009+4.1%
2023$31,717+0.8%
2022$31,470+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,495,000
DeedBook 6130, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1880