Skip to content

139 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2016

Property Information

Block33.03
Lot73.01
QualifierC01
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class28
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$389,000
80%
Improvement Value:$97,300
20%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,950+5.9%
2024$12,226+3.1%
2023$11,861+0.8%
2022$11,768+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925