Skip to content

145 Spruce StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$292,940
Last Sale Date
Apr 18, 2000

Property Information

Block33.03
Lot78.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class19
Description2S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,000
63%
Improvement Value:$296,600
37%
Total Assessment$801,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,347+5.9%
2024$20,152+3.1%
2023$19,551+0.8%
2022$19,399+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$292,940
DeedBook 3806, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1920