Skip to content

Linden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block33.03
Lot79
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class10
Description1S F G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,950
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
80%
Improvement Value:$12,800
20%
Total Assessment$63,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,680+5.9%
2024$1,586+3.1%
2023$1,539+0.8%
2022$1,527+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
Sq Ft1,950DeedBook 6616, Page 1579Recorded1/28/2026

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1900