Skip to content

27 Linden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 22, 2015

Property Information

Block33.03
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings2
ZoningR4
Sq Footage1,434
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
70%
Improvement Value:$168,200
30%
Total Assessment$563,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,998+5.9%
2024$14,159+3.1%
2023$13,736+0.8%
2022$13,629+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 6225, Page 473Recorded8/6/2015

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5927, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1930