Skip to content

121 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$91,890
Last Sale Date
May 6, 1992

Property Information

Block33.04
Lot1.07
QualifierC121
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class35
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,900
72%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,555+6.4%
2024$3,343+3.3%
2023$3,235+0.8%
2022$3,208+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$91,890
DeedBook 2600, Page 956

Property Built

Built

Year Built: 1990