Skip to content

113 Hamilton AvenuePrinceton, NJ 08540

Built 1990

Last Sale Price
$58,819
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block33.04
Lot1.11
QualifierC113
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class35
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage812
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
82%
Improvement Value:$9,000
18%
Total Assessment$49,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,305+5.9%
2024$1,232+3.1%
2023$1,195+0.0%
2022$1,195+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$58,819

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 6419, Page 915Recorded10/26/2020

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 6389, Page 153

Property Sale

Sale
$53,000
Sq Ft812DeedBook 6390, Page 713Recorded12/11/2019

Property Sale

Sale
$53,000

From:

To:

Sq Ft812DeedBook 6179, Page 343Recorded9/23/2013

Property Sale

Sale
$29,352
DeedBook 2956, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1990