Skip to content

70 Maple StreetPrinceton, NJ 08542

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
May 14, 1999

Property Information

Block33.04
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page141

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,500
100%
Improvement Value:$1,000
0%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+5.9%
2024$5,443+3.1%
2023$5,280+0.8%
2022$5,239+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 3605, Page 145