Skip to content

1827 Stuart Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2023

Property Information

Block3303
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,916
Acreage2.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,300
63%
Improvement Value:$434,900
37%
Total Assessment$1,165,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,029+5.9%
2024$29,293-0.9%
2023$29,553+1.0%
2022$29,258-8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,365,000
Sq Ft3,916DeedBook 6390, Page 1195Recorded12/13/2019

Property Built

Built

Year Built: 1979