Skip to content

5 Evelyn PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1907

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 18, 1994

Property Information

Block34.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class19
Description2SF 77X165
Dwellings1
ZoningR3JP
Sq Footage2,556
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
63%
Improvement Value:$319,900
37%
Total Assessment$864,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,032+5.9%
2024$21,744+3.1%
2023$21,095+0.8%
2022$20,931+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2846, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1907