Skip to content

4 Barsky CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Last Sale Price
$1,629,000
Last Sale Date
Aug 1, 2008

Property Information

Block34.01
Lot2.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,776
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
38%
Improvement Value:$929,000
62%
Total Assessment$1,489,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,652+5.9%
2024$37,433+3.1%
2023$36,317+0.8%
2022$36,034+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,629,000
DeedBook 5912, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 2007