Skip to content

2 Barsky CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2006

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Sep 16, 2010

Property Information

Block34.01
Lot2.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,714
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$562,000
38%
Improvement Value:$925,100
62%
Total Assessment$1,487,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,601+5.9%
2024$37,386+3.1%
2023$36,270+0.8%
2022$35,988+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000
DeedBook 6076, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 2006