Skip to content

162 Spruce StreetPrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block34.01
Lot21.02
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class28
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,330
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
77%
Improvement Value:$105,700
23%
Total Assessment$455,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,135+5.9%
2024$11,456+18.7%
2023$9,651+1.4%
2022$9,520+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,330DeedBook 6420, Page 173Recorded10/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1910