Skip to content

2 Evelyn PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block34.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class18
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR3JP
Sq Footage1,968
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$538,000
74%
Improvement Value:$189,200
26%
Total Assessment$727,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,365+5.9%
2024$18,282+3.1%
2023$17,736+0.8%
2022$17,598+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920