Skip to content

6 Evelyn PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1900
Vacant Land

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block34.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page142

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3JP
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$535,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,247+98.8%
2024$7,165+3.1%
2023$6,951+0.8%
2022$6,897+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 6522, Page 1802Recorded5/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900