Skip to content

1735 Stuart Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$3,100,000
Last Sale Date
Jul 1, 2002

Property Information

Block3401
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class20
Description2SBR4GTC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage10

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
28%
Improvement Value:$2,054,700
72%
Total Assessment$2,854,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,019+0.8%
2024$76,390+1.0%
2023$75,636+0.8%
2022$75,047+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,100,000
DeedBook 43100, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1999