Skip to content

45 Cradle Rock RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2003

Last Sale Price
$2,550,000
Last Sale Date
Oct 18, 2007

Property Information

Block3401
Lot1.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$849,000
36%
Improvement Value:$1,532,800
64%
Total Assessment$2,381,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$63,427+5.9%
2024$59,878+3.1%
2023$58,092+0.8%
2022$57,640+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,550,000
DeedBook 5758, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 2003