Skip to content

53 Cradle Rock RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2002

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block3401
Lot1.12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class20
Description2SST3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,371
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$875,400
42%
Improvement Value:$1,187,500
58%
Total Assessment$2,062,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,935+5.9%
2024$51,861+3.1%
2023$50,314+0.8%
2022$49,922+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft5,371DeedBook 6310, Page 1354Recorded12/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 4108, Page 9