Skip to content

56 Cradle Rock RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2007

Owner
---
Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Sep 23, 2025

Property Information

Block3401
Lot1.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,513
Acreage4.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$895,600
37%
Improvement Value:$1,551,900
63%
Total Assessment$2,447,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,177+5.9%
2024$61,530+3.1%
2023$59,695+0.8%
2022$59,230+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000
Sq Ft8,513DeedBook 6605, Page 1877Recorded10/22/2025

Property Sale

Sale
$2,537,500

From:

To:

Sq Ft6,250DeedBook 6256, Page 1399Recorded7/25/2016

Property Sale

Sale
$3,200,000
DeedBook 5997, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 2007