Skip to content

44 Cradle Rock RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$3,700,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block3401
Lot1.17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class21
Description2SST4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,976
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$880,300
32%
Improvement Value:$1,869,700
68%
Total Assessment$2,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,233+5.9%
2024$69,135+3.1%
2023$67,073+0.8%
2022$66,550+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,700,000
Sq Ft7,976DeedBook 6444, Page 1914Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$3,600,000
DeedBook 6022, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 2000