Skip to content

23 Running Cedar RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$2,850,000
Last Sale Date
Sep 6, 2011

Property Information

Block3401
Lot1.20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page34

Building Details

Building Class20
Description2SBR4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,410
Acreage2.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$843,000
34%
Improvement Value:$1,647,100
66%
Total Assessment$2,490,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,311+5.9%
2024$62,601+3.1%
2023$60,734+0.8%
2022$60,260-7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$2,850,000
DeedBook 6123, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2000