Skip to content

219 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1972

Last Sale Price
$1,445,000
Last Sale Date
Sep 13, 2013

Property Information

Block35.01
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page146

Building Details

Building Class20
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,826
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$548,000
44%
Improvement Value:$693,700
56%
Total Assessment$1,241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,066+6.2%
2024$31,128+3.1%
2023$30,200+0.8%
2022$29,964+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,445,000

From:

To:

Sq Ft3,826DeedBook 6180, Page 1997Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5507, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1972