Skip to content

24 Hibben RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1880

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Dec 6, 1995

Property Information

Block35.01
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page146

Building Details

Building Class20
Description2S F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$762,000
55%
Improvement Value:$623,500
45%
Total Assessment$1,385,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,896+5.9%
2024$34,831+3.1%
2023$33,792+0.8%
2022$33,529+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000
DeedBook 30146, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1880