Skip to content

23 Coniston CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block3501
Lot5.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class20
Description2SST3G&P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,292
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,000
37%
Improvement Value:$975,600
63%
Total Assessment$1,548,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,239+5.9%
2024$38,932+3.1%
2023$37,770+1.7%
2022$37,123+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000

From:

To:

Sq Ft5,292DeedBook 6269, Page 1482Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$1,950,000
DeedBook 5489, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1999