Skip to content

22 Coniston CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,690,000
Last Sale Date
Jan 7, 2006

Property Information

Block3501
Lot5.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class20
Description2SFR3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$664,000
47%
Improvement Value:$761,800
53%
Total Assessment$1,425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,969+5.9%
2024$35,845+3.1%
2023$34,775+0.8%
2022$34,504+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,690,000
DeedBook 5277, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1998