Skip to content

31 Grasmere WayPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,084,430
Last Sale Date
Oct 27, 1998

Property Information

Block3501
Lot5.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class20
Description2SBR3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
36%
Improvement Value:$994,600
64%
Total Assessment$1,553,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,372+5.9%
2024$39,058+3.1%
2023$37,892+0.8%
2022$37,597+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,084,430
DeedBook 3494, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1998