Skip to content

7 Windermere WayPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$717,500
Last Sale Date
Feb 19, 1998

Property Information

Block3501
Lot5.28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2SST2GMODA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,000
36%
Improvement Value:$546,000
64%
Total Assessment$857,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,822-12.9%
2024$26,213+3.1%
2023$25,431+0.8%
2022$25,233+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$717,500
DeedBook 3327, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1998