Skip to content

5 Windermere WayPrinceton, NJ 08540

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2014

Property Information

Block3501
Lot5.30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2SST2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,853
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
33%
Improvement Value:$634,200
67%
Total Assessment$946,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,211-12.2%
2024$28,712+3.1%
2023$27,856+0.8%
2022$27,639+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$679,220
DeedBook 3359, Page 174