Skip to content

3 Windermere WayPrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,212,121
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block3501
Lot5.32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class39
Description2SS2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,424
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
35%
Improvement Value:$575,900
65%
Total Assessment$885,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,592-12.7%
2024$27,023+3.2%
2023$26,195+0.8%
2022$25,991+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,212,121
Sq Ft4,424DeedBook 6436, Page 1961Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$832,472
DeedBook 3632, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1998