Skip to content

20 Derwent DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$1,785,000
Last Sale Date
Dec 12, 2014

Property Information

Block3503
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page35

Building Details

Building Class20
Description1.5SST3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,591
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,000
41%
Improvement Value:$827,400
59%
Total Assessment$1,396,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,186+5.9%
2024$35,106+4.8%
2023$33,490+0.8%
2022$33,229+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,785,000

From:

To:

Sq Ft4,591DeedBook 6210, Page 1409Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$1,675,000
DeedBook 5921, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1998