Skip to content

11 Edgehill StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1860

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Dec 15, 2003

Property Information

Block36.02
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page147

Building Details

Building Class21
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR1MP
Sq Footage2,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,000
55%
Improvement Value:$398,700
45%
Total Assessment$880,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,453+5.9%
2024$22,141+3.1%
2023$21,480+0.8%
2022$21,313+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
DeedBook 4654, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1860