Skip to content

35 Edgehill StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1840

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Oct 15, 1996

Property Information

Block36.02
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page147

Building Details

Building Class22
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR1MP
Sq Footage3,520
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
33%
Improvement Value:$1,015,900
67%
Total Assessment$1,515,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,368+21.0%
2024$33,356+3.4%
2023$32,268+2.5%
2021$31,472+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook 3126, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1840