Skip to content

78 Stockton StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1910

Last Sale Price
$1,358,000
Last Sale Date
Aug 13, 2014

Property Information

Block36.02
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page147

Building Details

Building Class20
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR1MP
Sq Footage4,170
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,000
38%
Improvement Value:$677,400
62%
Total Assessment$1,100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,304+9.1%
2024$26,867+3.5%
2023$25,970+0.8%
2022$25,768+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,358,000

From:

To:

Sq Ft4,170DeedBook 6200, Page 731Recorded8/21/2014

Property Sale

Sale
$1,035,000
DeedBook 6075, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1910