Skip to content

9 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Commercial

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Oct 2, 1996

Property Information

Block37.01
Lot59
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page149

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
ZoningR3MP
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,000
78%
Improvement Value:$109,700
22%
Total Assessment$487,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,987+5.9%
2024$12,261+3.1%
2023$11,895+0.8%
2022$11,802+13.3%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 3121, Page 284