Skip to content

41 Battle RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1905

Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block38.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class20
Description2S ST G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,591
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,000
48%
Improvement Value:$613,700
52%
Total Assessment$1,186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,490+5.9%
2024$29,728+3.1%
2023$28,841+0.8%
2022$28,617+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905