Skip to content

17 Springdale RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1939

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block38.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class21
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,266
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
47%
Improvement Value:$610,600
53%
Total Assessment$1,143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,454+5.9%
2024$28,750+3.1%
2023$27,892+0.8%
2022$27,675+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft3,266DeedBook 6269, Page 1139Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$980,000
DeedBook 4601, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1939