Skip to content

172 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1935

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 15, 1993

Property Information

Block38.01
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class20
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
56%
Improvement Value:$418,500
44%
Total Assessment$951,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,338+5.9%
2024$23,921+3.1%
2023$23,207+0.8%
2022$23,026+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 2700, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1935