Skip to content

210 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1894

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block38.01
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class22
Description2S F G4
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage8,358
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$744,500
24%
Improvement Value:$2,337,400
76%
Total Assessment$3,081,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,071+5.9%
2024$77,479+3.1%
2023$75,168+0.8%
2022$74,582+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1894