Skip to content

118-120 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1830

Last Sale Price
$695,200
Last Sale Date
Nov 28, 1995

Property Information

Block39.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page148

Building Details

Building Class20
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR1MP
Sq Footage3,594
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$568,000
55%
Improvement Value:$464,200
45%
Total Assessment$1,032,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,487+5.9%
2024$25,950+3.1%
2023$25,175+0.8%
2022$24,979+10.8%
Property History

Property Sale

Sale
$695,200
DeedBook 3010, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1830