Skip to content

221 Elm RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2020

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block4.01
Lot1.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class21
Description2 S SCB G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage6,116
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
25%
Improvement Value:$1,691,800
75%
Total Assessment$2,247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,859+5.9%
2024$56,510+3.1%
2023$54,824+307.5%
2022$13,455+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$1,090,000

From:

To:

Sq Ft5,195DeedBook 6281, Page 550Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$990,000
DeedBook 6081, Page 863