Skip to content

75 Cleveland LanePrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block4.01
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class21
Description2S B G9
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage6,236
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,000
28%
Improvement Value:$2,013,300
72%
Total Assessment$2,784,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,146+5.9%
2024$69,997+3.1%
2023$67,909+0.8%
2022$67,380+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,000,000
Sq Ft6,236DeedBook 6384, Page 813Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

Sq Ft6,236DeedBook 6237, Page 1532Recorded12/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900