Skip to content

70 Lafayette RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$2,900,000
Last Sale Date
Dec 13, 2018

Property Information

Block4.01
Lot5.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page118

Building Details

Building Class22
Description---
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,468
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$771,000
31%
Improvement Value:$1,744,400
69%
Total Assessment$2,515,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$66,985+5.9%
2024$63,237+3.1%
2023$61,351+2.7%
2022$59,747+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,900,000

From:

To:

Sq Ft5,468DeedBook 6353, Page 1704Recorded1/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018