Skip to content

98 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block40.01
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page150

Building Details

Building Class17
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningE4MP
Sq Footage5,494
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$595,000
58%
Improvement Value:$431,100
42%
Total Assessment$1,026,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,325+5.9%
2024$25,796+3.1%
2023$25,027+0.8%
2022$24,832+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900