Skip to content

301 Ridgeview RdPrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$1,295,000
Last Sale Date
Nov 4, 2024

Property Information

Block401
Lot10.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SBP
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,874
Acreage3.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$511,100
67%
Improvement Value:$255,300
33%
Total Assessment$766,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,409+5.9%
2024$19,267-2.0%
2023$19,668-8.4%
2022$21,465+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,295,000
Sq Ft2,874DeedBook 6575, Page 1549Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$999,999
Sq Ft2,874DeedBook 6486, Page 1381Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,874DeedBook 6413, Page 1209Recorded9/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1967