Skip to content

24 Mercer StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 28, 2002

Property Information

Block41.01
Lot16.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page152

Building Details

Building Class20
Description2S ST
Dwellings1
ZoningR3MP
Sq Footage1,517
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$464,000
59%
Improvement Value:$322,500
41%
Total Assessment$786,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,945+5.9%
2024$19,773+4.1%
2023$18,997+0.8%
2022$18,849+11.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900