Skip to content

15 University PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block41.01
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page152

Building Details

Building Class18
Description21/2SSCB
Dwellings1
ZoningR4MP
Sq Footage4,812
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$573,000
57%
Improvement Value:$439,000
43%
Total Assessment$1,012,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,950+5.9%
2024$25,442+3.1%
2023$24,683+0.8%
2022$24,490+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920