Skip to content

31 Edwards PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1900

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block41.01
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page152

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR3MP
Sq Footage2,084
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$597,000
77%
Improvement Value:$180,500
23%
Total Assessment$777,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$18,963+0.8%
2022$18,816+2.0%
2021$18,442+1.7%
2020$18,131+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900