Skip to content

47 University PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block41.01
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page152

Building Details

Building Class19
Description2 1/2SF
Dwellings1
ZoningR4MP
Sq Footage4,908
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$593,000
54%
Improvement Value:$505,000
46%
Total Assessment$1,098,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,240+5.9%
2024$27,604+3.1%
2023$26,780+0.8%
2022$26,572+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920