Skip to content

20 Alexander StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block41.01
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page152

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR3MP
Sq Footage2,583
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,800
77%
Improvement Value:$160,700
23%
Total Assessment$694,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,495+5.9%
2024$17,460+3.1%
2023$16,939+0.8%
2022$16,807+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960